
A fűnyírásnak nemcsak esztétikai jelentősége van, hanem az egészséges gyepfenntartás szempontjából is kulcsfontosságú. A megfelelő időpont kiválasztása segíti a fű regenerálódását és csökkenti a kártevők megtelepedését. A legideálisabb időpont a kora reggeli vagy a késő délutáni órákban van. Déli, forró napsütésben kerülni kell a fűnyírást, mert a frissen vágott fű kiszáradhat és megéghet.
Eső után vagy harmatos reggel ne nyírjunk füvet. A nedves fűcsomók összetapadnak, eldugíthatják a fűnyírót, és egyenetlen vágást okoznak. A vizes fű nyírása ráadásul károsíthatja a gyökérzetet is. A rendszeres, de nem túl alacsony nyírás segít a gyep sűrűségének fenntartásában.
Soha ne vágjunk le egyszerre túl sokat a fű hosszából. A szabály az, hogy a fű hosszának legfeljebb egyharmadát szabad levágni egyszerre. Az ideális vágási magasság a legtöbb gyepfajtánál 4–5 centiméter között van. Árnyékos területeken akár ennél magasabbra is hagyhatjuk a gyepet.
A túl rövidre vágott fű gyenge lesz, és hamarabb kiszárad. A fűgyökerek így nem tudnak elég mélyre hatolni, ami csökkenti az ellenálló képességet. Rendszeres nyíráskor mindig éles pengéjű fűnyírót használjunk. A tompa kés tépi, nem pedig vágja a füvet, ami betegségekhez vezethet.
A levágott fűnyesedék mulcsozásra is használható, ha finomra van aprítva. Ez visszajuttatja a tápanyagokat a talajba és segít a nedvesség megőrzésében. A túl hosszú fűnyesedéket azonban el kell távolítani, hogy ne fülledjen be a gyep. A jól időzített és helyesen végzett fűnyírás hozzájárul egy dús, egészséges és szép pázsit kialakításához.
Ez is érdekelheti:
Már lézeres fűnyíróval is nyírható a fű a kertben?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Minion Squad képe a Pixabay -en.