A magyar falvak elnéptelenedése súlyosan érinti hazánkat, ezen belül Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyét, ahol az ország öt legkisebb településéből három is található.
A Központi Statisztikai Hivatal 2022-es adatai szerint az öt legkisebb magyar falu együttes lakossága mindössze 58 fő, ami hűen tükrözi a kistelepülések nehéz helyzetét, írja a BORSOD24.
Íme a legkisebb falvak listája!
5. Tornabarakony
Tornabarakony a Tornai-dombság festői környezetében helyezkedik el, jelenleg mindössze 14 lakossal. A falu 44 lakóházából sok üresen áll, a település különlegessége pedig az, hogy az Országos Kéktúra útvonala áthalad rajta. Tiszta időben még a Tátra havas csúcsai is megpillanthatók innen. A lakosság drámaian csökkent az évtizedek során: 1990-ben még négyszer ennyien éltek itt.
4. Iborfia
A Zalai-dombvidék egy rejtett szegletében található Iborfia, ahol mindössze 13 fő él – körülbelül annyian, mint egy átlagos társasház egy emeletén. A göcseji település a 20. század első felében élte virágkorát, de az elvándorlás és az elöregedés hatására jelentősen csökkent a lakossága.
3. Tornakápolna
Az Aggteleki Nemzeti Park szívében, 350 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik Tornakápolna, amelynek mindössze 12 lakosa van. A zsáktelepülés csupán Szinpetri felől közelíthető meg, és a Tátra csúcsaira nyíló gyönyörű kilátás teszi igazán különlegessé.
2. Csertalakos
Zala megye második legkisebb települése, Csertalakos, szintén 12 főt számlál. Érdekes történelmi fordulat, hogy a török időkben teljesen elnéptelenedett, de később az Eszterházy uradalom részeként újra benépesült. Az 1990-es évektől osztrákok és németek vásároltak itt házakat, amelyeket nyaralóként használnak, így a település mára üdülőfaluvá vált.
1. Debréte
Az Árpád-kori múlttal rendelkező Debréte vezeti a listát, ahol mindössze 7 ember él. A Rakacai-tó és a szlovák határ közelében fekvő, rendezett zsákfalu Magyarország egyik legcsendesebb települése. A környező erdők gazdag vadállományának köszönhetően könnyen találkozhatunk vaddisznókkal, szarvasokkal, őzekkel, de akár ritkább állatokkal is, mint a borz, a róka, az aranysakál vagy a vadmacska.
Ez is érdekelheti:
21 magyar falucska, ahol már 30-an se laknak
Már csak nyolcan laknak a zalai faluban
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Készítette: dr. Komáromi Nándor saját fotója 2008-ból, Közkincs, wikimedia