Tiszta kép a plazmáról

A plazmaadás egy meglehetősen megosztó téma a mindennapokban. Sokan elutasítóan közelítenek hozzá, aminek általában az az oka, hogy hírként kezelnek egy olyan információt, ami csupán valakinek a szubjektív véleményét tükrözi. Emiatt ma is nagyon sok tévhit kering a vérplazmával és a plazmaadással kapcsolatban. Ezek közül szeretnénk most néhányat eloszlatni.

Milyen lehetséges veszélyei vannak?

Időről időre előkerülnek a vérplazma adás veszélyei a felkapott témák között. Fontos leszögezni, hogy a teljes folyamat szigorúan szabályozott, és mindvégig egészségügyi dolgozói felügyelet alatt állnak azok, akik plazmát adnak. Mint minden plazmaközpontban, így a Plazma Centerekben is kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az előírt procedúrák betartásával a plazmaadás maximálisan biztonságos folyamat legyen.

Miért lehet az, hogy időnként mégis beszélnek a lehetséges veszélyekről? A legnagyobb problémák forrása az lehet, ha valaki felkészületlenül érkezik a plazmaadásra. A központok mindig mindenkinek részletes tájékoztatást nyújtanak arról, hogyan tudnak felkészülni, amivel hozzájárulnak ahhoz, hogy a teljes folyamat problémamentes lehessen.

Legyengíti-e a szervezetet a plazmaadás?

Hallhatunk olykor arról, hogy egy plazmaadó arról panaszkodik, hogy nagyon gyengének érezte magát a plazmaadás után. Talán ez a leggyakoribb félelem és visszatartó erő azok körében, akik még nem próbálták.

Csak ismételni tudjuk magunkat: a megfelelő felkészülés mellett a szervezet pár nap alatt teljesen regenerálódik. Ha tehát odafigyelünk arra, hogy mit és mennyit eszünk-iszunk, továbbá elegendő időt szánunk a pihenésre is, akkor nem lehet baj.

Ha mégis hosszú ideig, akár napokig nagyon gyengének és fáradtnak érezzük magunkat, akkor gondoljuk végig őszintén, hogy tényleg annyi folyadékot fogyasztottunk-e, amennyit ilyenkor javasolnak. Nagyon fontos az is, hogy ne éhgyomorra menjünk plazmát adni, ez ugyanis szintén okozhat hasonló fáradékonyságot.

Csak a pénz miatt kell az értékes plazma?

Egyes körökben általános nézet az is, hogy a plazmafeldolgozók kihasználják az adományozókat.

A valóságban a plazmagyűjtő központok anyagi juttatással is honorálják a plazmaadó hősök áldozatos szerepvállalását. A vérplazma életmentő gyógyszerek alapját jelenti, amit nem lehet mesterségesen előállítani – ezért van hatalmas szükség az adományokra. Nagyon sok plazmaadó azért jár ferezisre, hogy segítsen embertársain és megtenné ezt akkor is, ha semmit sem kapna érte.

Fájdalmas-e a plazmaadás?

Gyakran hozzák fel ellenérvként, hogy a plazmaferezis folyamata fájdalommal jár. Azonban pontosan annyi kellemetlenséggel jár a folyamat, mint egy véradás: egy apró tűszúrással. Érdemes megjegyezni, hogy a helyes felkészülés ezt is támogathatja, vagyis, ha betartjuk a javaslatokat, akkor kevésbé lesz kellemetlen a szúrás is.

Összességében jól láthatjuk tehát, hogy a plazmaadás legnagyobb veszélyei nem magában a folyamatban lehetnek, hanem a félrevezető információkban.

Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)

Kép forrása: Az ügyfél oldala, plazmacenter.hu