
A cink egy olyan nyomelem, amely hozzájárul az immunrendszerünk megfelelő működéséhez, szabályozza a genetikai aktivitást és a vércukorszintünkre is hatással van. Ezek ismeretében fontos tehát odafigyelnünk arra, hogy megfelelő mennyiség kerüljön a szervezetünkbe.
Csupán napi maximum 40 milligrammra van szükség ahhoz, hogy szervezetünkben betölthesse minden funkcióját. Számos élelmiszerben fellelhető és neves étrend-kiegészítők is találhatók a piacon, melyek közül kiemelkedik egy magyar termék: a Vitamin4You természetes összetevőkből álló cinkkészítménye megfelelő választás lehet azoknak, akik tenni szeretnének egészségük megóvásáért.
A cink kedvező hatásai
A vércukorszint stabilizálásában elengedhetetlen, ugyanis ha nincs megfelelő mennyiségű cink a szervezetünkben, az inzulinválasz csökken. Hasonló hatással bír az anyagcserére, ami lassul a csökkent mennyiségű cink mellett. Talán kevésbé ismert tény, hogy az ízérzékelésünkben is szerepet játszik ez a nyomelem és ezzel szorosan összefüggésben van a szaglásra gyakorolt hatása is: cinkhiány állhat az ízérzékelés- és szaglásvesztés hátterében.
Részt vesz még a bőrünk egészségében, pattanások és ekcémás tünetek mérséklésében, sebgyógyulásban, illetve az immunrendszerünket is segíti. Influenza, valamint megfázás esetén is érdemes támogatni szervezetünket cinkkel.
A cink bevitele, napi szükséglet
Mivel szervezetünk nem képes előállítani ezt az ásványi anyagot, ezért létfontosságú, hogy mi magunk gondoskodjunk a megfelelő bevitelről. A cink ajánlott napi beviteli értéke függ a kortól és a nemtől.
Egy 0-6 hónapos csecsemőnek 2 milligramm adható, férfiak 11 milligrammot, míg nők 8 milligrammot szedhetnek naponta. A maximális határ a 40 milligramm és fontos odafigyelni erre az mennyiségre, ugyanis a túladagolás kártékonyan hat szervezetünkre: gyomorfájást, hányingert, keserű szájízt vagy akár hasmenést is okozhat.
Természetes forrásai a spenót, a spárga, a kagyló, de megtalálható a bárány- illetve a marhahúsban is. Ezeken kívül ajánlott a zöldborsó, a zab, a tökmag és a szezámmag fogyasztása is.
Szem előtt tartandó, ha cinket fogyasztunk
Ez a nyomelem is, mint bármely más kölcsönhatásban van egyéb elemekkel is – ezt mindenképp érdemes tudni, ha azt szeretnénk, hogy a lehető legjobban hasznosuljon a cink a szervezetünkben.
Az A-vitamin mobilizálásában nélkülözhetetlen szerepe van, de negatív hatása lehet például kevés kálciumbevitel mellett, hiszen a cink akadályozza ennek felszívódását. Emellett képes korlátozni a szervezet rézellátását, így a cink bevitele mellett gondoskodnunk kell a megfelelő, rézben gazdag étrendről is.
Jó hír, hogy a cink és réz nyomelemek ötvözete található meg a Vitamin4You egyedi fejlesztésű termékében is, mely fedezi az optimális napi cink- és rézbevitelt egyaránt. A túl kevés réz bevitele is okozhat cinkhiányos tüneteket természetesen, tehát az ajánlott értéket érdemes követni.
Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)