Milyen hatással van a szervezetünkre a délutáni szunyókálás?

Kiderült, milyen hatással van a szervezetünkre a délutáni szunyókálás.

A napközbeni alvásnak 20–30 percesnek kell lennie, az optimális időpont 13:00 és 15:00 óra közé esik. Ennek köszönhetően javul a figyelem és a memória, valamint csökken a szívroham és a stroke kockázata – mondta el október 15-én az Izvesztyijának Tatyjana Krymceva, az Állami Neveléstudományi Egyetem Orvosi Karának egy docense.

„A felnőttek számára a normális alvásidő hét-tizenegy óra, az átlagos norma 7 óra 40 perc, az elmúlt évtizedekben azonban világszerte alvásidő-csökkenési járvány figyelhető meg. Ez a krónikus alváshiány, amely gyakran a munkarenddel függ össze, nem múlik el következmények nélkül, egyre több ember szenved szív- és érrendszeri problémáktól, valamint emésztőrendszeri rendellenességektől” – magyarázta Krymceva.

Elmondása szerint az alvás létfontosságú fiziológiai állapot, amely során a szervezet nem csupán pihen, hanem „teszteli” a rendszerek és szervek működését (a gyors alvás fázisában), valamint helyreállítja ezeket, többek között a hormonális egyensúly szabályozása révén (a lassú alvás fázisában).

„Ennek fényében a napközbeni alvás rendkívül hasznos. Az optimális időtartam 20–30 perc, és a legjobb, ha 13:00 és 15:00 között szundítunk egyet. Nem szükséges ágyba feküdni, jobb, ha munkaruhában pihenünk meg egy székben vagy egy kanapén, lehetőleg csendes környezetben. Az ilyen szundikálás számos testi funkciót javít. Kutatások kimutatták, hogy körülbelül 50%-kal javul a figyelem, 30%-kal a memória. Csökken a szívroham és a stroke kialakulásának kockázata” – magyarázta a szakértő.

Hangsúlyozta még azt is, hogy 20–30 perces alvás alatt az agy nem lép be a mély, lassú alvás fázisába, amelyből nehéz felébredni. „Még 10 percnyi szundikálás is segíthet, például a metrón való utazás közben” – fejtette ki Krymceva.

A szakértő megjegyezte, hogy alváshiány esetén a napközbeni alvás ideje 90 percre is növelhető, ami egy teljes alvási ciklust (lassú és gyors alvást) jelent, és energiával tölti fel a szervezetet.

Tudományos kutatások kimutatták, hogy az óvodás korú gyermekeknek napi 10–12 órát kell aludniuk. Ez lehet éjszakai alvás, vagy nappali és éjszakai alvás kombinációja – tette hozzá.

„A napközbeni alvás jótékony hatással van a kognitív funkciókra: a memóriára, a gondolkodásra, a logikára és a figyelem összpontosítására. Csökkenti a stresszhormon, a kortizol szintjét, és elősegíti a növekedési hormon termelését” – zárta gondolatait Krymceva.

Október elején Alekszandra Fileva, a „Gemotest” laboratórium szakértője beszélt az Izvesztyijának arról, hogy hasznos-e együtt aludni egy háziállattal. Elmondása szerint ez erősíti az immunrendszert és segít a depresszió leküzdésében. Azonban figyelmeztetett, hogy ez az időtöltés alvászavarokhoz, asztma vagy allergia súlyosbodásához vezethet.

Ez is érdekelheti:

Aludhatunk éjszaka egy ágyban a kutyánkkal?

Miért érzik magukat sokan egész nap fáradtnak?

Hogyan aludhatunk el mindössze két perc alatt?

Kiderült, hány fokban alszik a legjobban az ember

Hogyan javíthatjuk az alvás minőségét?

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Photo By: Kaboompics.com: pexels