Kiderült, mi okozta a rejtélyes Bloop hangot az óceán mélyén – Videó!

Egy titokzatos, rendkívül erős hang zavarta össze a kutatókat éveken át, mi lehet az, miután 1997-ben rögzítették az óceánt kutatva. Az első feltételezések között természetesen felmerült, hogy egy ismeretlen tengeri lény lehet a forrás – de mint mostanra kiderült, egészen más, földhözragadtabb magyarázat áll a jelenség mögött, írja a LADBIBLE.

A „Bloop” néven elhíresült hang egyike volt azoknak a rejtélyes hangjelenségeknek, amelyek az óceán titokzatosságát táplálták. Tekintve, hogy a mélytengeri tengerfenék mindössze 0,001%-át sikerült eddig feltérképezni, bőven akadt hely a találgatásoknak és összeesküvés-elméleteknek – például a rejtőzködő tengeri szörnyekről.

A tudomány azonban most megadta a választ

Nem egy óriási lény, hanem egy természetes, ámde különösen hangos jelenség áll a háttérben. A fordulat 2005-ben történt, amikor az amerikai NOAA ügynökséghez tartozó PMEL kutatói víz alatti mikrofonokat (hidrofonokat) helyeztek el közel az Antarktiszhoz, hogy a tengerfenéki vulkánok és földrengések hangjait tanulmányozzák.

Ezek a műszerek ekkor ugyanazt a robajló, mély rezgésű hangot rögzítették, – mely ide kattintva hallgatható meg a Wikipedia/Sound Profile alatt -, és ezzel egy időben megoldották a rejtélyt is. A Bloop hangja ugyanis nem volt más, mint egy jégföldrengés – egy antarktiszi gleccserről leszakadó jégtömb hatalmas recsegése és repedése.

Globális felmelegedés

A NOAA szerint ezek a jégföldrengések egyre gyakoribbak a globális felmelegedés miatt, így a Bloop-hoz hasonló hangokat ma már rendszeresen érzékelik a műszerek. Robert Dziak szeizmológus, a NOAA és az Oregoni Állami Egyetem kutatója a Wired UK-nek adott interjújában elmondta: évente tízezernél is több jégföldrengést regisztrálnak, amelyeket a tengerbe roppanó jégtömbök és olvadó tengeri jég okoz.

A Bloop eredetét illetően már korán kizárták, hogy állati hang lenne, de a közvéleményt megtévesztette a hang gyorsított lejátszása. „A legtöbb felvétel tizenhatszoros sebességgel szól, így tényleg úgy hangzik, mint egy állati hívóhang” – mondta Dziak. – „De ha valaki valós időben hallgatja meg, sokkal inkább egy földrengésre vagy mennydörgésre emlékeztet.”

Ez az újabb felfedezés tehát lezárja a Bloop körüli találgatásokat, és újabb példája annak, hogy a természet néha ijesztően ismeretlen – de nem feltétlenül természetfeletti. A valódi magyarázat néha épp olyan lenyűgöző, mint a legenda.

Ez is érdekelheti:

Kiderült, mi a Mariana-árok mélyén hallható rejtélyes hang – Videó!

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Cristian Palmer on Unsplash