
Űrbaleset. 1954. november 30-án egy Ann Hodges nevű nő békésen pihent az alabamai Sylacauga városában található otthonában, amikor egy elképesztő esemény örökre megváltoztatta az életét.
Egy meteorit átszakította a háza tetejét, majd lepattant egy rádióról, és egyenesen az oldalának csapódott.
Az űrből érkező kődarab körülbelül 4 kilogrammot nyomott, és körülbelül 30 centiméter átmérőjű volt. Ann Hodges az eset után azonnal felébredt, és bár kisebb zúzódásokat szenvedett, szerencsére komoly sérülés nem érte. Ő lett az első dokumentált ember a történelemben, akit meteorit talált el.
Az eset pillanatok alatt szenzációvá vált, és a helyi sajtó azonnal a helyszínre sietett. Az emberek nem hittek a szemüknek: egy űrkődarab becsapódott egy átlagos házba, egy átlagos nőhöz. A meteoritot az amerikai légierő lefoglalta, mert először azt hitték, hogy egy földi katonai eszközről van szó.
Ann Hodges és férje később harcolni kezdtek azért, hogy visszakapják a követ. Mire azonban visszaadták nekik, már nem tudták jó pénzért eladni, mert a szenzáció lecsengett. Később Ann úgy döntött, hogy a meteoritot a Smithsonian Intézetnek ajándékozza, ahol a mai napig ki van állítva.
A történet érdekes fordulatot vett, amikor egy helyi földtulajdonos, Birdie Guy, aki bérbeadta a nőnek az ingatlant, azt állította, hogy mivel a meteorit az ő házára esett, neki kellene jogosultnak lennie rá. Az ügy bíróság elé került, de végül Ann kapta meg a tulajdonjogot.
Az eset a tudományos világot is lázba hozta, mert ritkán fordul elő, hogy egy meteorit közvetlenül eltalál egy embert. Bár apróbb meteorok rendszeresen hullanak a Földre, az esélye annak, hogy valakit eltaláljanak, szinte nulla.
Ann Hodges élete hátralévő részében mindig úgy emlegette magát, mint „az asszony, akire az űr is haragudott”. A történet azóta is az egyik legfurcsább és legváratlanabb eseményként szerepel az űrbalesetek történetében.
Ez is érdekelheti:
Egyelőre nem bizonyított, hogy meteorit találta el az autót
Kiderült, hogy egy vagyont ér az ajtótámaszként használt meteorit
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Gerd Altmann from Pixabay