Miért fontos a tuják téli öntözése?

A tuják sok kert díszei, mivel egész évben üde zöld színt biztosítanak, ám gondozásukról télen sem szabad megfeledkezni.

Sokan úgy vélik, hogy a hideg hónapokban a növények nem igényelnek öntözést, hiszen a természet gondoskodik a csapadékról. Azonban az utóbbi években a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak a csapadékmentes, száraz téli időszakok, amelyek veszélyt jelenthetnek a tuják egészségére.

A tuják télen is párologtatnak, még ha a növekedésük le is lassul. Ez azt jelenti, hogy a gyökereikből felszívott víz folyamatosan távozik a levelekből, különösen szeles, napos téli napokon. Ha a talaj nem biztosít elegendő nedvességet, a növények kiszáradhatnak, ami barnuláshoz és akár elhaláshoz is vezethet.

A klímaváltozás hatására Magyarországon az elmúlt években jelentősen csökkent a téli csapadék mennyisége. A korábban megszokott havas telek helyett egyre gyakrabban fordulnak elő csapadékmentes, fagyos időszakok. Ez különösen nehéz helyzetbe hozza az örökzöldeket, például a tujákat, amelyek nem tudnak „pihenni” a tél folyamán.

Ahhoz, hogy megvédjük a tujákat a kiszáradástól, rendszeres öntözésre van szükségük a téli hónapokban is. Az öntözést azonban érdemes a fagymentes napokra időzíteni, mivel a fagyott talaj nem képes felszívni a vizet, ami így kárt tehet a növények gyökereiben. Egy-egy alapos, de nem túlzásba vitt öntözés segíthet fenntartani a megfelelő nedvességtartalmat.

Fontos, hogy az öntözéshez ne használjunk túl hideg vizet. Az ideális, ha az esővízgyűjtőben tárolt, szobahőmérsékletű vizet használjuk, ami nem sokkolja a növény gyökérzetét. Az is lényeges, hogy a talajt alaposan átitassuk, mert a tuják gyökerei mélyre nyúlnak, és nem elég, ha csak a felszínt öntözzük meg.

Az öntözés mellett a talajtakarással is segíthetjük a tuják vízháztartásának egyensúlyát. A mulcsozás nemcsak a talaj kiszáradását akadályozza meg, hanem a gyökerek hőszigeteléséről is gondoskodik, ami különösen fontos a szélsőséges időjárási viszonyok között.

A tuják megfelelő gondozása tehát a téli hónapokban is elengedhetetlen, különösen a megváltozott időjárási körülmények miatt. Ha figyelmet fordítunk a rendszeres öntözésre és a talaj megfelelő kezelésére, biztosíthatjuk, hogy növényeink egészségesek maradjanak a tavaszi időszakig.

A klímaváltozás új kihívásokat hoz a kertészek számára, de az alkalmazkodással és a megfelelő gondoskodással sikeresen megóvhatjuk a kert növényeit.

Ez is érdekelheti:

A klímaváltozás következtében végveszélybe került 3 alapvető élelmiszer

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Manuela képe a Pixabay -en.