Egy orvos, Dr. Hana Patel megosztott néhány fontos tényt arról, mi állhat a gyakori fáradtság mögött, még akkor is, ha valaki elegendő ideig alszik.
Az emberek naponta több ezer alkalommal keresnek rá a „miért vagyok mindig fáradt?” kérdésre, mely probléma hátterében több ok is állhat, az egyik nyilván az alvás, írja a LADBIBLE.
Az alvásmennyiség és -minőség
Dr. Patel elmagyarázta, hogy nem feltétlenül szükséges minden egyes elveszett alvásórát bepótolni, ha valaki éjszaka kevesebbet aludt a kelleténél, mivel a felépülési alvás általában eleve mélyebb és jobb, mint gondolnánk. Azonban, ha az ember folyamatosan próbálja behozni az alváshiányt, az szorongáshoz vezethet, ami további alvászavarokat okozhat. Ehelyett fontosabb a következetes alvás- és ébredési idő betartása.
Az életkor szerepe
Sokan tévesen azt hiszik, hogy idősebb korban kevesebb alvásra van szükség, de valójában az idősek gyakran nehezebben alszanak el, és az alvásuk minősége is romlik. Az éjszakai ébredések gyakoribbá válnak, és az egészségügyi problémák, például a fájdalom, szintén megzavarhatják az alvást, amire oda kell figyelni.
Alkohol és alvás
Az alkohol fogyasztása lefekvés előtt negatívan befolyásolja az alvás minőségét. Bár az alkohol segíthet gyorsabban elaludni, megszakítja az alvás ciklusát, különösen a mély REM alvást. Ezenkívül diuretikumként is hat, ami éjszakai ébredésekhez vezethet. Dr. Patel azt javasolja, hogy legalább négy órával lefekvés előtt kerüljük az alkoholfogyasztást.
Alvásigény és fáradtság
A felnőttek számára ajánlott alvásmennyiség 7-9 óra, míg a gyermekeknek ennél több alvásra van szükségük. Azonban, ha valaki 10 óránál is többet alszik, és még mindig fáradtnak érzi magát, az hypersomniára utalhat, ami további orvosi vizsgálatot igényel.
Rövid vagy hosszú szundikálás?
Dr. Patel elmondása szerint a tökéletes szundikálás időtartama 20 perc. Ez elegendő ahhoz, hogy az ember felfrissüljön anélkül, hogy mély alvási fázisba kerülne. Ha valaki hosszabb szundit tervez, 60-90 perces alvásra van szükség ahhoz, hogy elkerülje a mély alvásból való ébredés miatti „szundizúzást”.
Hőmérséklet és alvásminőség
Az ideális hálószobai hőmérséklet 15,6-22 °C között van. A hűvösebb környezet segíti a test természetes lehűlését, ami az elalvás előfeltétele, és támogatja a melatonin termelését is, amely elősegíti az alvást.
Ez is érdekelheti:
Hogyan aludhatunk el mindössze két perc alatt?
Kiderült, hány fokban alszik a legjobban az ember
Hogyan javíthatjuk az alvás minőségét?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Aristal Branson képe a Pixabay -en.