Lehet barátság a volt partnerrel szakítás után?

Amikor egy kapcsolat véget ér, az komoly veszteségnek tűnhet. Hogyan lehet, hogy egy fontos ember az életünkben egyik pillanatról a másikra idegenné váljon?

A szakértők szerint nem kell, hogy a helyzet fekete-fehér legyen. Ha a kapcsolat egészséges volt, és békésen ért véget, lehetséges barátoknak, ismerősöknek maradni, vagy valahol a kettő között megtalálni az egyensúlyt, írja az npr. (Ha azonban bántalmazás vagy fenyegetettség volt jelen a kapcsolatban, érdemes teljesen távol maradni.)

2 szakértő adott tanácsokat

– „Lehetnek okok arra, hogy barátságosak maradjunk, még akkor is, ha érzelmileg nem állunk készen egy mély barátság kialakítására” – mondja Marisa Franco pszichológus, a Platonic: How The Science of Attachment Can Help You Make — and Keep — Friends című könyv szerzője.

– Ahhoz, hogy meghatározd, milyen kapcsolatot szeretnél fenntartani a szakítás után, „igazán nézz magadba”, és gondold át, mit vársz ettől az új helyzettől – tanácsolja Xavier Patschke, amerikai pszichoterapeuta.

Patschke és Franco három kérdést javasol, amelyeket érdemes feltenned magadnak, mielőtt megpróbálnád fenntartani a plátói kapcsolatot a volt partnereddel.

1. kérdés: Miért szeretnék kapcsolatban maradni az exemmel?

Franco és Patschke szerint számos gyakorlati oka lehet annak, hogy két ember szakítás után is része marad egymás életének.
Talán közös gyermekeitek vagy háziállataitok vannak, így civilizált kapcsolatot kell fenntartanotok. Lehet, hogy ugyanabba a baráti körbe vagy közösségbe tartoztok, és elkerülhetetlen, hogy találkozzatok. Vagy talán már a kapcsolat előtt is barátok voltatok, és ezt a barátságot szeretnétek megőrizni.

Bármi is legyen az ok, légy őszinte magaddal a szándékaiddal kapcsolatban. „Lehet, hogy rájössz, valójában nem is akarsz barátkozni velük, mert nem olyan emberek, akikkel plátói kapcsolatot keresnél” – mondja Franco.

2. kérdés: Készen állok érzelmileg arra, hogy kapcsolatban maradjak az exemmel?

Ha azért keresed az exed társaságát, mert még mindig vonzódsz hozzá, és reménykedsz az újrakezdésben, „várj, amíg ezek az érzések alábbhagynak” – javasolja Franco.

Ugyanez érvényes, ha nehezen fogadod el a szakítást, és kétségbeesetten próbálod fenntartani a kapcsolatot. A barátság nem lehet vigaszdíj.

Franco elismeri, hogy ezt könnyebb mondani, mint megtenni. „Nehéz elengedni valakit, aki a világod egyik legfontosabb része volt, és hirtelen teljesen megszakítani vele a kapcsolatot” – mondja.

De egy kutatás szerint nehezebb túllépni az exeden, ha barátok maradtok. „Ha továbbra is kapcsolatban maradtok, nagyobb eséllyel fogtok egymás iránt romantikus vágyat érezni” – figyelmeztet Franco.

Ezért fontos megbizonyosodni arról, hogy mindketten valóban készen álltok a barátságra. Tudni fogod, hogy elérted az érzelmi távolság megfelelő szintjét, amikor azt szeretnéd, hogy az exed boldog legyen – függetlenül attól, hogy az életében van-e hely számodra vagy sem – mondja Franco.

3. kérdés: Milyen legyen a plátói kapcsolat az exeddel?

Franco szerint sokféle lehetőség létezik. Szeretnél egy szoros barátságot, amelyben akár randitanácsokat is adtok egymásnak? Vagy csak időnkénti bejelentkezésekre van szükséged? Vagy épp elég, ha csak udvariasan viselkedtek, amikor véletlenül összefuttok?

Ha nincs egyetértés abban, hogy milyen legyen az új kapcsolat, tiszteld azt, aki kevesebb intimitást szeretne. Ahogy egy romantikus kapcsolatot sem lehet kierőszakolni, a barátság sem működik kényszerből.

Ha nem vagy biztos abban, hogy mi a megfelelő dinamika, kipróbálhatsz különböző szinteket. „Teljesen rendben van, ha először azt mondod: ‘Nem tudom, hogy szeretném-e hallani a randijaidról. Megpróbáljuk, és majd újra átbeszéljük.’” – mondja Patschke.

„A barátságban az a szép – akár egy exszel, akár mással –, hogy te döntöd el, mennyire legyen szoros a kapcsolat” – mondja Franco. „Nem olyan, mint a romantikus kapcsolatok, amelyeknél általában mindent vagy semmit elv alapján működik.”

Ez is érdekelheti:

Miért nyitott egyre több nő arra, hogy fiatalabb férfiakkal randizzon?

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo credit: Depositphotos.com