
Az e-Ing, azaz az elektronikus ingatlan-nyilvántartás rendszer 2025. január 15-én indult el Magyarországon azzal a céllal, hogy digitalizálja és egyszerűsítse az ingatlan-nyilvántartási eljárásokat. A rendszer körülbelül 11 millió hazai ingatlan adatait, tulajdonosait, térképadatbázist és számos más információt tartalmaz, ráadásul a digitális nyilvántartás bevezetése Magyarország történetének egyik legkomplexebb állami informatikai átállása. A projekt célja, hogy az eddigiekhez képest felgyorsítsa és egyszerűsítse az ingatlan ügyintézést, csökkentve ezzel a bürokráciát és növelve az átláthatóságot. Az ingatlan-nyilvántartás digitalizációja egyúttal fontos részét képezi a digitális állam megvalósításának is.
Lássuk, hogy eddig valóra váltak-e ezek a célok? A projekt kezdetén az eddigi tapasztalatok vegyesek…
Az indulást követően az átmeneti időszak során a rendszer fokozatos bevezetése miatt az ügyvédek nem tudtak belépni a rendszerbe, mivel – mint utólag kiderült – számukra még nem nyitották meg a felületet. A rendszer üzemeltetőinek tájékoztatása szerint ennek az volt az oka, hogy a zökkenőmentes átállás érdekében a felhasználók körét nem egyszerre, hanem szakaszosan, csoportokra bontva “engedték be” a rendszerbe. Továbbá területileg, valamint funkciói tekintetében is szakaszosan indították a rendszert. Emiatt az ingatlanügyvédeknek továbbra is papíralapon kellett intézniük az ingatlan ügyeket, bár már az új szabályok és formanyomtatványok szerint.
Nem csupán a szakembereket, ügyvédeket érintette az E-ing bevezetése, hanem a magánszemélyeket is. Az új rendszerben ugyanis megváltozott az ingyenes tulajdoni lap lekérdezésének lehetősége is. Évente 2 alkalommal továbbra is van lehetőség ingyenesen e-tulajdoni lapot lekérni. Nagy különbség viszont, hogy ezentúl kizárólag a saját tulajdonú ingatlan tulajdoni lapja kérhető le ingyenesen, egyébként pedig díjkötelesé válik a lekérdezés. Ezt viszont a rendszer nem ellenőrzi, így könnyen belefuthatunk abba, hogy jogosulatlanul kértük le a tulajdoni lapot, ami fizetendő bírságot vonhat maga után.
Érdemes tudni ezt az ingatlan adásvételi szerződés megkötésekor, ugyanis csak az eladó tudja majd ingyenes lekérni a tulajdoni lapot, a vevő már nem.
Összességében tehát az E-Ing rendszer bevezetése jelentős lépés az ingatlan-nyilvántartás modernizációja felé. Bár a kezdeti időszakban technikai és hozzáférési problémák merültek fel, a hosszú távú cél a gyorsabb, átláthatóbb és hatékonyabb ingatlan ügyintézés – amint az új működési rend szokássá válik – megvalósulni látszik.
Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)
A kép csak illusztráció, forrás: Photo by Jakub Zerdzicki: pexels