Az okos világítás egy innovatív technológia, amely lehetővé teszi számunkra, hogy okostelefonunkról vagy távirányítóról vezéreljük a világítást otthonunkban. Az okos világítási rendszerek nem csupán a lámpák be- és kikapcsolására korlátozódnak, hanem lehetővé teszik a szín, fényerő és időzítés testreszabását is, rendkívül kényelmes tehát a használatuk.
Másik nagy előnyük, hogy egyedileg beállíthatjuk a fényerőt és a világítás időtartamát akár minden helyiségben, így minimalizálhatjuk az energiafogyasztást. Ezzel pedig nem csupán a pénztárcánkat kíméljük, hanem hozzájárulunk környezetünk védelméhez is.
Ezen felül az otthoni világítás távoli programozása lehetővé teszi, hogy a lámpák automatikusan kapcsolódjanak be, amikor hazaérkezünk, vagy hogy a világítás véletlenszerűen váltakozzon, amikor távol vagyunk, így a rendszer biztonságot is nyújt.
Az okos világítás nyújtotta előnyöket akkor tudjuk leginkább kihasználni, ha a rendszer telepítését alapos világítástervezés előzi meg. Ebbe beletartozik a lakáshoz kapcsolódóan az igények felmérése: Helyiségek funkciója, mérete, fényigénye, a hangulat meghatározásán túl fontos figyelembe venni a világítási pontokat, kapcsolókat, a falak színhőmérsékletét is. Ezen túl pedig az sem mindegy, milyen rendszert választunk. Legtöbbjük kompatibilis az egyéb okos otthon rendszerekkel, de erre mindenképpen érdemes figyelni: telepítés előtt fontos ellenőrizni a kompatibilitást a meglévő világítási rendszerrel és a Wi-Fi hálózattal. Mindemellett fontos szempont a rendszer későbbi bővíthetősége is.
A telepítési folyamat általában az izzók vagy világításvezérlők cseréjével kezdődik. A rendszer előnye hogy az okos izzók általában bármilyen meglévő lámpába beilleszthetők, legyen az egy egyszerű folyosói lámpa, vagy egy különleges design lámpa. A vezérlők telepítése azonban ennél már több elektromos ismeretet igényelhet. A legtöbb gyártó részletes útmutatót biztosít a telepítéshez, amely megkönnyíti a folyamatot, de ha nem vagyunk elég magabiztosak itt is igaz, hogy érdemes világítás specialista segítséget igénybe venni.
A telepítés utolsó lépése a rendszer konfigurálása, amely magában foglalja a szükséges alkalmazások letöltését és a világítási eszközök összekapcsolását. Az alkalmazások általában felhasználóbarát felülettel rendelkeznek, és lehetőséget adnak a világítási beállítások testreszabására, mint például a fényerő, szín és időzítés.
A jól megtervezett ls kivitelezett okos világítási rendszerek tehát nem csupán trendi kiegészítők, hanem valódi megoldások a modern élet kihívásaira. A fenntartható energiahasználat, a kényelem és a biztonság nyújtotta előnyök miatt érdemes felfedezni a bennük rejlő lehetőségeket.
Sajtóközlemény
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Jakub Zerdzicki: pexels