A Taos-zúgás: A rejtélyes zaj, amely megzavarta Új-Mexikó lakóit

1993 tavaszán egy különös rejtély borzolta a kedélyeket az Új-Mexikóban található Taos városában. A helyiek egy furcsa, azonosítatlan zajra kezdtek panaszkodni, amelyet egyesek hallottak, mások viszont egyáltalán nem érzékeltek. Az idő múlásával a jelenséget „Taos Hum” (Taos-zúgás) néven kezdték emlegetni. A zaj annyira elterjedt és rejtélyes volt, hogy egy egyhetes tudományos vizsgálatot is indítottak, hogy kiderítsék, mi lehet a forrása – ha egyáltalán létezett ilyen –, de egyértelmű magyarázat nem született, írja az IFLSCIENCE.

Mi is az a Taos-zúgás?

A Taos-zúgás az egyik legismertebb olyan akusztikai rejtély, amelyet James Cowan 2008-as tanulmányában is elemzett a Nemzetközi Kongresszus a Zaj Közegészségügyi Hatásairól című dokumentumban.

„A titokzatos zúgásokról – olyan alacsony frekvenciájú hangokról, amelyeket csak egyes emberek hallanak, de nem tudják beazonosítani a forrást – az elmúlt 20 évben világszerte egyre több beszámoló született” – áll a tanulmányban. „Az Egyesült Államokban az első hivatalos vizsgálatot a [Taos] környékén végezték az 1990-es évek elején. 2003-ban pedig egy másik hasonló vizsgálatot rendeltek el az indianai Kokomo városában, ahol több száz lakos panaszkodott egy zúgó hangra, amelyet különböző nem akusztikai hatásokkal is összekapcsoltak.”

Cowan, aki a Kokomo-zúgás kutatásának vezetője volt, hasonlóságokat fedezett fel a Taos és Kokomo környékén tapasztalt jelenségek között. Az volt a cél, hogy a különböző helyeken észlelt furcsa zajok összehasonlítása segíthet megállapítani az esetleges közös forrást.

Hogyan írták le a Taos-zúgást?

Fontos megjegyezni, hogy bár ezt a jelenséget „zúgásnak” (hum) nevezték el, nem mindenki írta le így. Maga a „zúgás” elnevezés inkább egy sajtó által használt általános kifejezés lett, amely az azonosítatlan zajok gyűjtőfogalma.

Egyes emberek rezgő érzésként írták le, míg mások szerint egy alapjáraton járó motorra vagy pulzáló hangra emlékeztetett. A fül befogása nem segített a zaj elnyomásában, és kellemetlen mellékhatásokat okozhatott, például fejfájást, hányingert, hasmenést és fáradtságot.

Mivel a beszámolók széles skálán mozogtak, egyesek úgy gondolták, hogy a jelenség kitaláció lehet, ám Cowan szerint érdemes komolyan foglalkozni vele.

„Mivel a lakosságnak csak kis hányada érzékeli ezeket a zajokat, sokan nevetségessé teszik őket, vagy elutasítják panaszaikat. Az egyik közös vonás az észlelők között, hogy mentálisan teljesen egészségesek, annak ellenére, hogy sokan azt hiszik, a zúgást hallók csupán képzelődnek. Amit érzékelnek, az valós, és valamilyen tényező váltja ki, amelyre érzékenyebbek, mint mások. A feladatunk az, hogy azonosítsuk ezt a tényezőt” – írta Cowan.

A Taos-zúgás vizsgálata

A Taos-zúgás vizsgálata az Egyesült Államok egyik legeredményesebb akusztikai kutatásának számított, amelyet később az indianai Kokomo-vizsgálat követett. A helyi lakosok nyugtalansága miatt a kutatásokba bevonták a Los Alamos Nemzeti Laboratóriumot, a Sandia Nemzeti Laboratóriumot, a Phillips Légierő Laboratóriumot és az Új-Mexikói Egyetemet.

A kutatás során 8 000 taosi lakost kérdeztek meg, közülük 161-en számoltak be arról, hogy hallják a zúgást, ami a lakosság 2 százalékát jelentette. Az érintettek különböző módon írták le a hangot: néhányuk szerint zúgás, mások szerint búgás, vagy egy egyszerű motorhang volt.

A kutatók arra kérték azokat, akik hallották a zajt, hogy pontosan jelezzék, mikor és milyen körülmények között érzékelik azt, így az érzékelések összevethetők lettek a műszerek által rögzített adatokkal. A kutatás során mérték a környezeti hangokat, a szeizmikus aktivitást és az elektromágneses mezőket is.

A vizsgálat nem járt egyértelmű eredménnyel, mivel a kutatók nem tudták beazonosítani a Taos-zúgás forrását. Egyetlen észlelt jelenség az volt, hogy a város elektromos hálózatához kapcsolódó elektromágneses tér magasabb volt a szokásosnál, de ez nem szolgált közvetlen magyarázattal a zaj forrására.

Mi lehetett a Taos-zúgás oka?

A Taos-zúgás eredete továbbra is rejtély maradt, de számos lehetséges magyarázatot vetettek fel.

Elektromágneses érzékenység: Bár a megnövekedett elektromágneses térszint nem tűnik relevánsnak, egy 2019-es tanulmány felvetette, hogy az emberek agya bizonyos állatokhoz hasonlóan érzékeny lehet a mágneses mezőkre.

Belső fül rendellenességek: Egy nemzetközi fülzúgás-kutatás szerint a Taos-zúgást érzékelők különböző csoportokra oszthatók az észlelt hang típusa (pl. alapjárati motor, transzformátor-hang, propelleres repülőgép, hajómotor) és a hang helye alapján (egyik fül, mindkét fül, váltakozó érzékelés vagy a fej belsejében hallható zaj).

Erő-kölcsönhatásos zúgások (FIH – Force-Interactive Hum): A zaj hallható tartománya változhatott, ha az érintettek távoli utazásra mentek vagy fejmozdulatokat végeztek. Ez arra utalhat, hogy a jelenség valamilyen belső biológiai folyamat eredménye.

Pszichológiai jelenség: Egy másik elmélet szerint a Taos-zúgás egy pszichogén tömeghatás eredménye lehet, hasonlóan a középkorban dokumentált „táncoló pestis” jelenségéhez. Az egyik legvalószínűbb magyarázat az, hogy egyes emberek egyfajta tömeghisztériában tapasztalták meg a zajt.

Összegzés

A Taos-zúgás továbbra is az egyik legrejtélyesebb akusztikai jelenség. Bár tudományos kutatások folytak az ügyben, egyértelmű magyarázat nem született. A zaj lehet biológiai, elektromágneses vagy pszichológiai eredetű – vagy akár ezek kombinációja. A rejtély mindenesetre még mindig él, és a Taos-zúgás legendája továbbra is foglalkoztatja a kutatókat és a kíváncsi embereket.

Ez is érdekelheti:

Rejtély, mi okozza a titokzatos zajokat egy amerikai városban

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Richard Stamats from Pixabay