A Mary Celeste hajót elhagyatva találták meg a tengeren, a legénysége nyomtalanul eltűnt

1872. december 4-én a kanadai Dei Gratia brigantin tengerészei észrevettek egy hajót a távolban. A Mary Celeste névre keresztelt vitorlás céltalanul sodródott a háborgó Atlanti-óceánon, mintegy 400 mérföldre keletre az Azori-szigetektől.

Bár a hajó tengerálló volt, fedélzetén elegendő élelmiszert és rakományt találtak, mentőcsónakja azonban hiányzott, és egyetlen ember sem tartózkodott rajta, írja a Smithsonian Magazine.

„Így született meg a hajózás történetének egyik legkitartóbb rejtélye. Vajon mi történt azzal a tíz emberrel, akik a Mary Celeste fedélzetére szálltak?”

A titokzatos hajót eredetileg Amazon néven építették Új-Skóciában 1861-ben. Többnyire szokványos kereskedelmi útvonalakon közlekedett a Nyugat-Indiák, Anglia és a Földközi-tenger között. Azonban néhány balszerencsés esemény és egy Cape Breton közelében történt hajótörés után Richard W. Haines amerikai üzletember megvásárolta a hajót, jelentős javításokat végeztetett el rajta, majd átnevezte Mary Celestére.

1872 őszén a Mary Celeste 1701 hordó ipari alkoholt szállított, amelyet Genovába, Olaszországba kellett volna eljuttatnia. Benjamin Spooner Briggs kapitány Marionból (Massachusetts) New Yorkba utazott, hogy onnan induljon el a hajó legújabb útjára.

Ahogy a hajó elhagyta Staten Islandi horgonyzóhelyét, egy olyan utazásra indult, amely „kiemelte őt a viszonylagos ismeretlenségből, és a tengeri történelem legemlékezetesebb eseményei közé sorolta” – írta Charles Edey Fay The Story of the Mary Celeste című könyvében.

Briggs kapitány, felesége, kétéves kislánya és hétfős legénysége együtt hajózott az Azori-szigetek felé, miközben két hétig tartó rossz időjárással és viharos tengeri viszonyokkal kellett megküzdeniük. A hajónapló utolsó bejegyzése 1872. november 25-én készült, ezt követően semmilyen hír nem érkezett a Mary Celestéről egészen kilenc nappal később, amikor a Dei Gratia felfedezte.

David Morehouse, a Dei Gratia kapitánya a közelbe hajózott, hogy segítséget nyújtson vagy útbaigazítást adjon a másik hajónak. Bár a Mary Celeste rakománya érintetlen volt, a hajó megfelelő állapotban volt és vitorlázásra alkalmas maradt, senkit sem találtak a fedélzeten.

Morehouse ezután Gibraltárba, a felfedezéstől még 800 mérföldre hajózott, és táviratot küldött az Atlantic Mutual Insurance Company New York-i katasztrófabejelentő tisztjének, amelyben leírta az „ép állapotban lévő”, de elhagyott hajót.

Az Egyesült Államokban egyre vadabb találgatások kezdődtek arról, hogy miért hagyott el egy kapitány, a felesége, a kisgyermekük és a legénység egy jól ellátott és tengerálló hajót. Az Alexandria Gazette című újság szerint az eset „erősen tisztességtelen ügyletre utal. … A következtetés az, hogy valamilyen gaztett történt, és az alkohol állhat a háttérben.”

A Mary Celeste legénysége soha többé nem adott életjelet magáról. A brit hatóságok végül elvetették a bűncselekmény gyanúját, de nem szolgáltak semmilyen alternatív magyarázattal a legénység eltűnésére, így a közvélemény továbbra sem nyugodott meg.

Tíz évvel később a történet továbbra is élénken foglalkoztatta az embereket. A Los Angeles Times például szenzációs részletekkel kiszínezve tálalta az eseményt, megváltoztatva a kapitány nevét, és a valós rejtélyt egy kétes mítosszá alakítva.

Még a neves író, Arthur Conan Doyle is feldolgozta a történetet egy fantasztikus novellában, melynek címe J. Habakuk Jephson vallomása volt. Doyle verziója szerint a legénységet egy afrikai csoport gyilkolta meg, és csak egyetlen túlélőt hagytak életben, aki később mesélte el a történetet – ez az elmélet azonban nem állja meg a helyét.

Egy racionálisabb magyarázat szerint, amely a Smithsonian Channel The True Story of the Mary Celeste című dokumentumfilmjében szerepelt, Briggs kapitány talán azért adott parancsot a hajó elhagyására, mert azt hitte, hogy az túl sok vizet vesz fel, miután az előző út során keletkezett szénpor eltömítette a hajó szivattyúit.

Ám mivel egyetlen túlélő sem maradt, aki beszámolhatott volna az eseményekről, továbbra sem tudni biztosan, mi történt a Mary Celeste fedélzetén, és mi lett a legénység sorsa. A titokzatos esetet övező magyarázatok csupán elméletek maradnak – akár egy sodródó hajó a végtelen óceánon.

Ez is érdekelheti:

Adolf Beck évekig volt börtönben, mire kiderült, hogy ártatlan

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Midjourney