Sokan esküsznek az olivaolaj-trükkre, mellyel elkerülhető a másnaposság

Olivaolaj-trükk. Az alkoholfogyasztás utáni másnaposság elleni gyógymódok keresése egyidős magával az alkoholfogyasztással. Számos gyógymód ismerhető meg és készítmény kapható a neten, azonban az ezek hatékonyságára vonatkozó tudományos bizonyítékok egyelőre hiányoznak.

A közelmúltban egy olyan elképzelés került előtérbe, mely szerint egy adag olívaolaj elfogyasztása az alkoholfogyasztás előtt megelőzheti a másnaposságot, írja a Science Alert.

Ez az ötlet olyan ismert személyek népszerűsítésével terjedt el, mint például Benny Blanco zenei producer, aki erről a The Tonight Show Starring Jimmy Fallon műsorban beszélt. Az elképzelés szerint az olívaolaj bevonatot képez a gyomorban, és lassítja az alkohol felszívódását, ezáltal csökkentve a másnaposság tüneteit.

Bár csábító lehet ez az állítás, semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá, és erős szkepticizmussal kell kezelni. Az elmélet szerint az olivaolaj magas zsírtartalma révén egy réteget képez a gyomor bélésén, ami lassítja az alkohol véráramba való felszívódásának sebességét. Ez a lassabb felszívódás állítólag enyhíti a másnaposság intenzitását. Bár igaz, hogy a zsíros ételek bizonyos mértékben késleltethetik az alkohol felszívódását, ennek a módszernek a hatékonysága kétséges.

Az alkohol felszívódása elsősorban a vékonybélben történik, és csupán körülbelül 20%-a szívódik fel a gyomorban. Ez azt jelenti, hogy még ha az olívaolaj lassítja is az alkohol kezdeti felszívódását a gyomorban, a legtöbb alkohol később, az emésztési folyamat során így is felszívódik.

Ezenkívül a másnaposság tüneteit – például a kiszáradást, fejfájást és hányingert – elsősorban az alkohol anyagcseréje okozza, amely során a máj fehérjealapú enzimrendszerei kémiai átalakítást végeznek. Az olívaolaj nem avatkozik bele ebbe a metabolikus folyamatba olyan módon, amely megváltoztatná a másnaposság kimenetelét.

A másnaposság megelőzésének átfogó megközelítése több tényezőt is magában foglal, mint például a hidratálás, a táplálkozás és az alkoholfogyasztás mértékletessége. Bár az olívaolaj kissé hozzájárulhat az alkohol felszívódásának lassításához, korántsem jelent átfogó megoldást.

Jobb módszerek

Az olívaolajra való hagyatkozás helyett számos jól bevált módszer létezik a másnaposság megelőzésére vagy enyhítésére:

– Hidratálás: A kiszáradás a másnaposság tüneteinek egyik fő okozója. A vízivás alkoholfogyasztás előtt, közben és után segíthet fenntartani a hidratációt, és csökkentheti a másnaposság súlyosságát.

– Táplálkozás: Egy tápláló étkezés alkoholfogyasztás előtt hatékonyabban lassíthatja az alkohol felszívódását, mint egy adag olívaolaj. A fehérjében, zsírokban és összetett szénhidrátokban gazdag ételek kiegyensúlyozottabb megközelítést kínálnak az alkohol hatásainak a mérséklésére.

– Mértékletesség: A másnaposság megelőzésének leghatékonyabb módja a mértékletes alkoholfogyasztás. Az alkoholbevitel korlátozása és ütemezése jelentősen csökkentheti a másnaposság kockázatát.

– Tápanyagok pótlása: Alkoholfogyasztás után olyan ételek és italok fogyasztása, amelyek pótolják az elvesztett elektrolitokat és biztosítják a szükséges tápanyagokat, segíthetik a szervezet regenerálódását. Ide tartoznak például a sportitalok, gyümölcsök és zöldségek.

Érdemes megjegyezni, miszerint egyesek állítják, hogy az olívaolaj-módszer számukra működik. Azonban ezek az anekdotikus beszámolók gyakran a placebohatás következményei lehetnek. Egy gyógymód hatékonyságába vetett hit néha javulást eredményezhet, még akkor is, ha maga a gyógymód tudományosan nem bizonyított.

Összegzésül, bár az alkoholfogyasztás előtti olívaolaj-fogyasztás ötlete csábítóan egyszerű megoldásnak tűnhet, nem támasztja alá megbízható tudományos bizonyíték.

(Justin Stebbing, az Anglia Ruskin Egyetem biomedikai tudományok professzora)

Ez is érdekelheti:

Rejtett veszélyek: Mit okozhat az alkoholmentes sör rendszeres fogyasztása?

Valóban egészséges, ha naponta megiszunk egy pohárka bort?

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Dmitriy Gutarev képe a Pixabay -en.