Jó kérdés, hogyan reagáljunk gyermekünk hisztijére vagy dühkitörésére. Sokszor magunk se tudjuk, mit is kellene tennünk, egy pszichoterapeuta azonban hasznos tanácsokkal szolgál.
A gyermek nem miniatür felnőtt
Sokan elvárjuk, hogy gyermekeink miniatűr felnőttek legyenek. Nem emlékszünk arra, milyen gyermekként élni, amikor az érzelmek könnyen elragadhatnak, és viselkedésüket felnőtt gondolkodásmóddal értelmezzük. Ezért, amikor gyermekünk teljesen kiborul, mert nem úgy szeleteltük fel a szendvicset, ahogyan szerette volna, nehéz együttérzőnek lenni. Azt mondjuk: „Edd meg a szendvicsedet, más gyerekeknek semmi sem jut!” vagy „Úgyis a gyomrodban végzi, csak edd meg.” Megpróbálunk logikát keresni egy kisgyerek intenzív érzelmi élményében, ami általában nem segít a helyzeten, írja a Ilene S. Cohen pszichoterapeuta a PSYCHOLOGY TODAY szaklapban.
A gyerek nem egy miniatűr felnőtt, mert az agya még nem teljesen fejlett; valójában az agy csak a húszas éveid közepére-végére fejezi be a növekedést és érlelést! Az előagy kéreg, amely a jó döntések meghozataláért, az érzelmek szabályozásáért, a tervezésért, a világos gondolkodásért és a prioritások felállításáért felelős, az agy utolsó része, amely teljesen kifejlődik. Fontos ezt észben tartani, mert gyermeked nem egy teljesen kifejlett aggyal működő mini felnőtt. Ő egy gyermek agyával működik, amely még nem érte el azt az érettséget, hogy felnőttként gondolkodjon és szabályozzon.
Természetesnek vesszük, hogy egy hat hónapos baba még nem tud járni. Ugyanakkor több türelemre és kevesebb elvárásra lenne szükségünk az érzelemszabályozási képességek terén. Megértem; nekem is van két kisgyermekem, és megtapasztaltam a hisztik nehézségeit. Nagyon szeretnénk, hogy abbahagyják a hisztit, ezért gyakran nem túl hasznos módon reagálunk. Problémánk van a hisztivel együtt járó „rossz” viselkedéssel is, és arra a következtetésre juthatunk, hogy a büntetés a legjobb megoldás. Az alábbiakban bemutatom, hogyan kezelhetjük gyermekünk hisztijét és dühkitöréseit a lehető legjobban.
A hiszti fejlődési szempontból normális
Először is jó emlékezni arra, hogy gyermeked agya még nem teljesen fejlett, és nem képes egyszerűen „lenyugodni.” Ha láttál már gyermeket abbahagyni a hisztit egy durva büntetés után, valószínűleg inkább leblokkolt, mintsem megfelelően megtanulta volna szabályozni magát. Fontos megjegyezni, hogy gyermeked nem rossz gyerek vagy elkényeztetett, mert hisztizik vagy dühkitörései vannak. A hiszti, kitörések, összeomlások és dührohamok fejlődési szempontból normálisak. A fiatal gyermekek nem rendelkeznek a végrehajtó működés képességével, hogy hasonlóan kezeljék az életet, mint a felnőttek. Ez a készség az agy fejlődésével és a megfelelő érzelemszabályozás elsajátításával alakul ki.
A hiszti azt jelzi, hogy a gyermek érzelmileg túlterhelt
Minden viselkedés kommunikáció, különösen egy hiszti. A gyerekek a hiszti közepette kommunikálnak. Elárasztják őket az érzelmek, és segítségre van szükségük egy nyugodt felnőttől. Amikor hiszti történik, gondold át, milyen készséget próbálsz megtanítani gyermekednek ebben a kritikus pillanatban. Valószínűleg nem azt akarod, hogy a kiabálás értékes kommunikációként jelenjen meg, vagy hogy az élmények érvénytelenítése segítene. Az a célod, hogy megtanítsd gyermekednek, hogyan szabályozza érzelmeit és kommunikáljon.
Kezeld a saját érzelmi reakciódat
Lehet, hogy téged sem tanítottak meg megfelelően az érzelemszabályozásra, ezért nehézséget okoz számodra, hogy kezeld érzelmeidet, amikor gyermeked zaklatott. Egy hisztivel megküzdeni nehéz, különösen, ha már eleve stresszes vagy a munkától, háztartási feladatoktól és az élettől. Hozz létre nyugalmat magadban, és szabályozd magad.
Érvényesítsd gyermeked érzéseit
A hiszti alatt lehetőséged van segíteni gyermekednek az érzelmeik azonosításában és megnevezésében, ami segíteni fogja őket a szabályozásban. Például mondd: „Tudom, hogy dühös vagy, mert nem úgy vágtam fel a szendvicset, ahogy szeretted volna,” vagy „Tudom, hogy csalódott vagy, mert ma nem kapsz játékot.”
Maradj kapcsolatban
A fentiek gyakorlása példái annak, hogyan maradj kapcsolatban gyermekeddel nehéz időkben is. Ha kapcsolatban maradsz, és nem veszíted el a türelmedet, lehetővé teszed, hogy tanító pillanatok jöjjenek létre a nehéz időkben.
Ez is érdekelheti:
Egy influenszer csak felnőttek által látogatható városrészt szeretne, gyerekek nélkül
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Alana Jordan from Pixabay