
Egy használt autó vásárlása izgalmas, de egyben kockázatos is lehet. Ha nem vagy elég körültekintő, könnyen belefuthatsz rejtett hibákba, visszatekert kilométerórába vagy akár egy korábban totálkáros autóba. Éppen ezért fontos, hogy tudatosan és alaposan járj el a kiválasztás és a vásárlás során.
Milyen autóra van szükséged?
Mielőtt elkezdenél böngészni a hirdetések között, érdemes tisztázni, hogy pontosan milyen autót keresel. Néhány fontos szempont:
- Használati cél: Városi közlekedéshez egy kis fogyasztású, kompakt autó is elég lehet, míg hosszú utakra egy kényelmesebb, nagyobb modell ajánlott.
- Költségkeret: Nemcsak az autó vételára számít, hanem a fenntartási költségek is (biztosítás, szerviz, fogyasztás, adók).
- Üzemanyag típusa: Benzines, dízel, hibrid vagy elektromos? Városi használatra a benzines vagy hibrid jobb választás lehet, míg sok autópályás kilométer esetén a dízel még mindig gazdaságosabb.
- Felszereltség és extrák: Mennyire fontos számodra a klíma, a tempomat, a tolatókamera vagy a digitális műszerfal?
Ha ezeket a szempontokat végiggondolod, sokkal könnyebb lesz megtalálni az ideális autót.
Hol érdemes autót keresni?
Használt autót több helyen is találhatsz, de nem mindegy, hogy hol vásárolsz:
- Magánszemélyektől: Gyakran olcsóbban juthatsz autóhoz, de nagyobb a rizikó, mert nincs garancia és nehezebb ellenőrizni az autó előéletét.
- Autókereskedésekben: Itt gyakran van valamilyen garancia, viszont az árak magasabbak lehetnek, és előfordulhat, hogy az autók múltja nem teljesen tiszta.
- Hivatalos márkakereskedésekben: Drágább, de biztonságosabb opció, mert az autók állapotát általában alaposan ellenőrzik.
- Külföldről behozott autók: Sok esetben jó állapotúak és kedvezőbb áron elérhetők, de ügyelj a rejtett költségekre (regisztrációs adó, honosítás, szállítás).
Az autó ellenőrzése – mire figyelj?
Mielőtt rábólintasz egy autóra, alaposan ellenőrizd az állapotát!
Külső és belső állapot
- Nézd meg az autó karosszériáját, vannak-e rajta rozsdafoltok, horpadások, egyenetlen illesztések.
- Figyelj a fényezésre! Ha az autó több pontján eltérő árnyalatokat látsz, lehet, hogy korábban sérült volt.
- Nézd meg a kerekeket és a gumik állapotát – a kopott gumik cserére szorulhatnak, ami plusz költség.
- Az utastérben ellenőrizd az ülések kopását, a műszerfalat és az elektronikai rendszereket (klíma, ablakemelők, multimédia).
Műszaki állapot
- Motor: Nyisd fel a motorháztetőt és nézz körül! Olajfolyás, rendellenes zajok, szokatlan szagok figyelmeztető jelek lehetnek.
- Futómű és fékek: Próbáld ki az autót egy tesztkörön! Ha bizonytalan a kormányzás, pattog az autó az úton vagy furcsán húz félre, lehet, hogy a futómű problémás.
- Sebességváltó: Manuális váltónál a nehézkes kapcsolás, automata esetén a rántás vagy csúszás intő jel lehet.
- Műszaki vizsga érvényessége: Ellenőrizd, hogy meddig érvényes a vizsga, és ha hamarosan lejár, számolj azzal, hogy ezt neked kell majd intézni.
Ellenőrizd az autó előéletét
Nem elég, ha egy autó kívül-belül szép, az előélete is meghatározó tényező az eladás és vásárlás során. Ha biztosra akarsz menni, érdemes több szempontot is figyelembe venni. Íme néhány módszer, amelyekkel kiderítheted, valóban jó vétel-e az adott jármű:
- Alvázszám ellenőrzése: Az autó alvázszámának segítségével lekérdezheted annak előéletét különböző adatbázisokból, például a KEKKH rendszeréből vagy egyéb nemzetközi forrásokból. Ezáltal kiderítheted, hogy a jármű nem lopott-e, illetve volt-e korábban súlyosan sérült.
- Szervizkönyv és számlák megléte: Egy rendszeresen karbantartott autó esetében a tulajdonos rendelkezik a szükséges dokumentációkkal, például a szervizkönyvvel és a javításokat igazoló számlákkal. Ha ezek hiányoznak, az gyanúra adhat okot, mivel azt jelentheti, hogy az autót nem megfelelően szervizelték vagy eltitkoltak róla fontos információkat.
- Kilométeróra állása: Magyarországon sajnos gyakori a kilométeróra visszatekerése, ezért mindig ellenőrizd, hogy a feltüntetett futásteljesítmény összhangban van-e az autó állapotával. Ha a belső tér és a kopóalkatrészek állapota nem felel meg a megadott kilométerállásnak, érdemes alaposabban utánajárni a jármű múltjának.
Az adásvétel folyamata
Ha mindent rendben találtál, jöhet az adásvétel. Fontos lépések:
- Írjátok meg a szerződést: Mindig legyen írásos szerződés, amely tartalmazza az autó adatait, az eladó és a vevő adatait, valamint az árát.
- Fizetés: Kerüld a készpénzes fizetést, ha lehet, inkább banki átutalást válassz, mert ez nyomon követhető.
- Eredetiségvizsgálat: Használt autó vásárlásánál kötelező az eredetiségvizsgálat, mielőtt az új tulajdonos nevére kerül az autó.
- Biztosítás és átírás: Az autót 15 napon belül át kell íratnod és biztosítást kell kötnöd rá.
Mire figyelj a próbaúton?
Ne hagyd ki a próbakört, mert ez a legjobb módja annak, hogy kiszűrd a hibákat. Figyelj ezekre:
- A motor könnyen indul-e, vagy nehezen kapja el a fordulatot?
- Van-e rendellenes zaj, rázkódás vagy füst a kipufogóból?
- A fékek határozottan fognak-e, vagy imbolyog az autó fékezés közben?
- A kormányzás egyenletes-e, vagy húz az autó valamelyik irányba?
Ha bármilyen gyanús jelenséget tapasztalsz, inkább keress másik autót!
Érdemes-e szakértőt vinni?
Ha nem értesz mélyebben az autókhoz, érdemes lehet egy független szerelő vagy autós szakértő segítségét kérni. Ő észrevehet olyan hibákat, amiket te nem vennél észre, és így megkímélhet egy rossz vételtől.
A használt autó vásárlása nem egyszerű folyamat, de ha körültekintően jársz el, elkerülheted a legnagyobb buktatókat. Mindig alaposan ellenőrizd az autót, kérdezz rá az előéletére, és ne siess el semmit. Ha kell, kérj szakértői segítséget, és ne hagyd ki a próbakört! Egy jól átgondolt döntéssel hosszú távon is elégedett lehetsz a választásoddal.
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash