Már 4 éve nem vásároltam élelmiszert, csak a kukából eszem – ezzel 16 ezer fontot spóroltam, és még a barátaimnak is felszolgálom az ételt.
Egy szupermarket parkolójának sarkában álló szemetesben turkálva az ausztrál Sahar Khalili örömmel húz elő lazacsteaket, minőségi sajtokat és finom desszerteket.
A 37 éves, Melbourne-ben élő nő egyetlen fillér nélkül annyi finomságot szerzett, ami három hétig elegendő számára, és amelyek egy gyors lemosás után készen állnak a fogyasztásra, írja a The Sun, mely bulvárlap linkjére kattintva nemcsak a hölgyről láthatók képek, hanem a kidobott élelmiszerekről is.
Mivel Sahar négy éve nem vásárol heti bevásárlás keretében a szupermarketekben, hatalmas összegeket spórolt meg. Elmagyarázza: „Mielőtt a szemétből kezdtem volna szerezni az ételt, körülbelül 75 fontot költöttem hetente élelmiszerre. Négy év elteltével még mindig nem vettem semmit, így már 16 ezer fontot spóroltam meg.”
Pazarló életmód
2019 februárjában, amikor egy helyi szupermarket pékségében dolgozott, Sahar először döbbent rá, hogy mennyi ételt dobnak ki naponta. Minden reggel akár 200 frissen sütött termék került a szemetesbe, mert a vállalat szabályzata ezt írta elő. Három hónap után Sahar üzleti elemzői állást kapott, de a korábbi munkahelye felesleges pazarlása nem hagyta nyugodni. Így nyilatkozik a Fabulous-nak: „Utánanéztem a dolgoknak, és sokkolt, amit találtam. Az OzHarvest szerint az ausztrálok évente 7,6 millió tonna élelmiszert pazarolnak el – ennek 70%-a teljesen fogyasztható lenne.”
Sahar további kutatásokat végzett, és rájött, hogy a leggyakrabban kidobott ételek között van a zöldség, gyümölcs, csomagolt saláták és maradékok. „Visszagondolva, mennyi ételt dobtunk ki a szupermarket egyetlen részlegén, az adatok hihetőnek tűntek, különösen, ha minden boltban ez történik.”
Sahar elhatározta, hogy csökkenti a saját pazarlását, és elkezdett csatlakozni olyan Facebook csoportokhoz, amelyek a „kuka-búvárok” közösségét tömörítik. Eleinte szkeptikus volt, hogy valóban lehet-e a kukából „bevásárolni”. „Nem hittem el, hogy bárki is így él, de a csoport tagjai biztosítottak róla, hogy igen – ráadásul sosem ettek még ilyen jókat.”
A kezdetek
Első próbálkozáskor Sahar este sötétben ment ki a helyi szupermarket kukáihoz, de csak kartondobozokat talált. Két nappal később újra próbálkozott – és ezúttal sikerrel járt. „Ez olyan volt, mintha egy élelmiszerboltban járnék – csak minden ingyen volt” – meséli Sahar.
Joghurt, jégkrém, lazac és brie sajt – mind fogyasztható állapotban. Nemcsak élelmiszereket talált, hanem háztartási cikkeket is: edényeket, fogkeféket, szappant és samponokat. A zsákmányát hazavitte, letisztította, és büszkén telefonált édesanyjának, aki viszont kínosnak érezte a helyzetet.
Sahar szokássá tette a „búvárkodást”, és barátait is meghívta vacsorára. Az ételek elfogyasztása előtt őszintén bevallotta, honnan származnak az alapanyagok, és bár néhányan aggódtak, hogy megbetegszenek, végül mindenki élvezte a vacsorát.
Saját Facebook csoport
Később létrehozott egy saját Facebook-csoportot, hogy megossza a felesleges élelmiszereket a közösségével. A csoport gyorsan 1000 főre nőtt, és 2022-ben 152 kiló élelmiszert mentettek meg a szeméttelepre kerüléstől.
Sahar új kihívásként azt tűzte ki, hogy ameddig csak lehet, nem fog szupermarketben vásárolni. Ha valami különlegesre van szüksége, a csoport tagjaival cserél. Hozzáteszi: „Az álmom, hogy egyetlen vállalkozás se dobjon a kukába fogyasztható ételt, és véget vethessünk az élelmiszer-pazarlásnak.”
Ez is érdekelheti:
Kiderült, miért a kukákban guberálja az ételt a német milliomos
Egy hölgy 15 éve él pénz nélkül
Lakókocsiból indult, extrém takarékoskodási módszere miatt mégis milliomossá vált a szegény nő
A nyitókép csak illusztráció, forrás: ChatGPT