Sokan, akik a kertem mellett haladnak el, láthatják, hogy rengeteg a karalábé a területen, így voltak, akik megkérdezték, miért e sok növény.
Akadt, aki úgy gondolta, hogy azért, mert rendszeresen esszük a húslevest, és ehhez kell e zöldség, vagy sokszor esszük a belőle készült főzeléket, mert másokkal ellentétben, nagyon szeretjük.
Nos, féligazságok mindig vannak, de történetünkben egyik állítás sem állja meg teljesen a helyét.
A karalábét rendszeresen esszük, ez igaz, legalább háromszor egy héten, de nem főzve, hanem nyersen. Mégpedig a C vitamin tartalma miatt, mert mint ismeretes, ez az egyik olyan növény, melynek nagyobb a C vitamin tartalma, mint például a citromé.
Ráadásul könnyen termeszthető, más növényekhez, például a paradicsomhoz képest, nincs vele annyi macera. Gyakorlatilag csak öntözni kell, és ha jól érzi magát a növény, hamar gumósodik, azaz lehet „szüretelni“.
Sokan nem tudják, hogy a karalábé mennyi C vitamint tartalmaz, ezzel én is így voltam, amikor azonban olvastam a témában egy cikket majd 10 éve, azonnal megszületett a terv, hogy sokkal több növényt fogok ültetni jövőre, hisz amikor már gumósodik, nem kell C vitaminra költeni. (Más kérdés, hogy előtte se nagyon kellett patikába járni, hisz nagyon sok az eper is a kertünkben, ami májustól gyakorlatilag június végéig terem, így az is fedezi a C vitamin szükségletet.)
Az okok között az is szerepelt, hogy állandóan a viták kereszttüzében áll, a gyógyszertárban vett vitamin rendesen felszívódik-e, és bár sok a meggyőző érv, ami ezen állítást tartalmazza, én úgy gondolom, a természetes C vitamin forrásnál nincs jobb.
Ráadásul a szomszédom, aki sok magot ültet tavasszal, és ezáltal rengeteg karalábé palántával bír, még örül is, ha elviszek tőle ötven vagy száz apróságot, hisz mindig „túltermelésben“ van, ugyanakkor a palántára mindig szükség mutatkozik, hogy a „későn érő“ karalábék is az asztalra kerülhessenek ősszel, folyamatos legyen az ellátás egészen télig.
Vannak, akik hámozzák a gumót, és csak a karalábé belsejét eszik meg, én azonban megeszem a növény héját is, azaz azt az elvet vallom, hogy az egész karalábét hasznosítani kell. Na, ez se igaz teljesen, mert másokkal ellentétben a növény levelét nem fogyasztom el, sokan azonban igen.
Természetesen a karalábé más vitaminokat, illetve ásványi anyagokat is tartalmaz, így a fogyasztása nagyon hasznos az emberi szervezet számára, én azonban a rostanyagtartalma miatt kedvelem, illetve azért is, mert a termesztéséhez semmilyen vegyszer sem kell, bio minőségben is elő tudom állítani. A boltban kapható citromról azonban ez nem mondható el, a héja tele van/lehet vegyi anyaggal, a bio citrom pedig elég drága.
Ez is érdekelheti:
A gyönyörű mintázatú darázspók megeszi a poloskákat is
Miért érdemes vidékre költözni?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: gianluca képe a Pixabay -en.