Napi 10.000 lépés lenne az egészség záloga?

Az elmúlt években az egészséges életmód egyik alapvető céljává vált a napi 10.000 lépés megtétele, írja a vitaminkincsek.hu.

Ez a szám mindenütt jelen van: fitneszórákon, okostelefonos alkalmazásokban, és még a közösségi médiában is gyakran találkozhatunk vele. De valóban ez lenne az optimális egészség kulcsa? Érdemes-e feltétlenül ragaszkodni ehhez a célhoz, vagy inkább egyéni igényeinkhez igazítva kellene megközelítenünk a kérdést?

A 10 000 lépéses célszám eredete az 1960-as évekre nyúlik vissza, amikor egy japán vállalat, a Yamasa piacra dobta a „Manpo-kei” nevű lépésszámlálót, amely szó szerint „10 000 lépés mérőt” jelent. Érdekesség, hogy ezt a számot nem tudományos alapokra helyezve választották, hanem inkább azért, mert könnyen megjegyezhető és jól hangzott. Azóta ez a szám mélyen beépült a köztudatba, és szinte megkérdőjelezhetetlen egészségügyi iránymutatásként terjedt el.

Az újabb kutatások azonban némileg árnyalják ezt a képet. Szakértők szerint bár a 10 000 lépés elérése hasznos lehet, nem feltétlenül szükséges mindenkinek. Valójában, jelentős egészségügyi előnyöket már kisebb lépésszámmal is elérhetünk.

Egy nemrégiben a Journal of the American Medical Association (JAMA) folyóiratban megjelent tanulmány például kimutatta, hogy azok a nők, akik napi 4400 lépést tettek meg, jelentősen alacsonyabb halálozási aránnyal rendelkeztek, mint azok, akik csupán 2700 lépést sétáltak. Az előnyök 7500–8000 lépés környékén csúcsosodtak, ami ellentmond annak a nézetnek, hogy minél több lépést teszünk meg, annál jobb.

Az egészséges életmód nem csupán a lépések mennyiségén múlik, hanem a mozgás minőségén és az általános életmódon is. Az erősítő edzések, nyújtógyakorlatok, valamint a kardiovaszkuláris állóképességet javító mozgásformák beépítése a napi rutinba átfogóbb és tartósabb megközelítést nyújt az egészség megőrzéséhez.

A legfontosabb, hogy olyan aktivitást válasszunk, amely hosszú távon fenntartható és örömöt okoz. Bár a lépésszám célkitűzések motiválóak lehetnek ebben az ülő életmódot folytató világban, fontos, hogy ezeket a saját igényeinkhez igazítsuk, figyelembe véve az egészségi állapotunkat, életmódunkat és preferenciáinkat.

Összefoglalva, a mozgás sokféle formában megvalósulhat, ezért érdemes több lehetőséget kipróbálni. Ne féljünk újragondolni a megszokott célokat, és találjuk meg azt a mozgásformát és intenzitást, ami számunkra a legideálisabb. Az egészség nem egy konkrét szám elérésében rejlik, hanem abban, hogy rendszeresen és kiegyensúlyozottan mozogjunk, és mindezt élvezzük is.

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Nathan Cowley: pexels