Egy pszichoterapeuta elmondta, mire vágynak leginkább az emberek

Charlotte Fox Weber pszichoterapeuta régóta vizsgálja, mire vágynak leginkább az emberek.

A terapeuta, aki könyvet is írt az emberi vágyakról (What We Want: A Journey Through 12 of Our Deepest Desires), úgy véli, ezek az alapvető igények formálják az életünket. Tanításai és terápiás módszerei abban segítenek, hogy jobban megértsük, mi tesz minket igazán boldoggá, írja a CNBC.

Praxisa során Weber arra jutott, hogy életünk legfontosabb vágyai kilenc alapvető elem köré csoportosulnak. Íme ezek rövid összefoglalása:

1. Szeretve lenni

A szeretet lehet elvont vagy konkrét. Egy ölelés, egy „szeretlek” kimondása, vagy akár kimondatlan érzések megélése, mind része lehet. A kapcsolatokban azonban hajlamosak vagyunk annyira megszokni a szeretet jelenlétét, hogy elfelejtjük észrevenni azt. Engedjük meg magunknak, hogy újra rácsodálkozzunk a szeretet apró, de jelentős jeleire.

2. Megértve lenni

Akkor érezzük magunkat kirekesztettnek, amikor mások véleménye rólunk eltér attól, ahogyan mi szeretnénk látni magunkat. Az igazi megértéshez azonban először magunkat kell megértenünk. Fontos, hogy sose hagyjunk fel azzal, hogy megismerjük, kik vagyunk valójában.

3. Hatalom birtoklása

A hatalom utáni vágy lehet felemelő és életet gazdagító, de ha kompenzálni próbálunk vele valamit, az könnyen kudarcba fulladhat. A hatalom nem mások feletti uralomról szól, hanem hitelességről és felelősségvállalásról.

4. Figyelmet kapni és adni

Az odafigyelés gyógyító erejű. Egy anyuka például, aki hosszú idő után először nézett mélyen gyermeke szemébe, felfedezte, hogy az odafigyelés nemcsak a másiknak, hanem önmagának is gyógyírt jelentett. Az igazán mély kapcsolódások figyelemmel kezdődnek.

5. Szabadság

A szabadság jelentése életkoronként változik. Fiatalon lehet, hogy a kijárási tilalom eltörlését jelenti, míg felnőttként az önálló időbeosztást. Fontos, hogy időről időre újraértelmezzük, mit jelent számunkra a szabadság.

6. Alkotás

Az alkotás nem feltétlenül nagy művek létrehozását jelenti. Egy apró nézőpontváltás, egy új ötlet kipróbálása vagy a kíváncsiság megélése is alkotó tevékenység lehet.

7. Valahová tartozás

A tartozás érzése nem mindig magától értetődő, különösen akkor, ha idegennek érezzük magunkat. Ha azonban képesek vagyunk elfogadni saját furcsaságainkat, az igazi tartozás érzése sokkal közelebb kerülhet.

8. Győzni

A győzelem fogalma szubjektív. Lehet egy személyes cél elérése vagy egy apró siker megünneplése. Becsüljük meg saját győzelmeinket, bármekkorák is legyenek.

9. Kapcsolódni

A trauma vagy a szégyen érzése megnehezítheti a kapcsolódást, de amikor biztonságban és elfogadva érezzük magunkat, a megnyílás gyógyító lehet. A valódi kapcsolatok a bizalomra épülnek.

A nyitókép csak illusztráció, forrás: ArturGórecki képe a Pixabay -en.