Egy új, világelső tanulmány szerint azok a felnőttek, akiknek korábban volt hátfájásuk, közel kétszer annyi ideig maradtak fájdalommentesek, ha rendszeresen sétáltak.
Körülbelül 800 millió ember szenved hátfájástól világszerte, ami az egyik vezető oka a rokkantságnak és az életminőség romlásának. A betegség visszatérő epizódjai szintén nagyon gyakoriak, hiszen tízből hét ember, akinél már megszűnt a fájdalom, egy éven belül újra megtapasztalja azt.
A jelenlegi legjobb gyakorlat a hátfájás kezelésére és megelőzésére a tornát, gyógytornát ajánlja. Azonban sok ember számára ezek nem elérhetőek, mivel költségesek, bonyolultak vagy felügyeletet igényelnek.
A Macquarie Egyetem kutatócsoportja klinikai vizsgálatot végzett annak megállapítására, hogy a séta hatékony, költséghatékony és mindenki számára hozzáférhető beavatkozás lehet-e. A vizsgálatban 701 felnőttet követtek, akik nemrégiben gyógyultak fel hátfájásból, és véletlenszerűen osztották be őket egy személyre szabott sétaprogramba, illetve hat hónapon át tartó, gyógytornász által vezetett oktatási foglalkozásokra, vagy egy kontrollcsoportba.
A kutatók egytől három évig követték a résztvevőket, attól függően, mikor csatlakoztak a vizsgálathoz. Az eredményeket most publikálták a The Lancet legfrissebb számában.
A tanulmány vezető szerzője, Mark Hancock professzor szerint az eredmények jelentős hatással lehetnek a hátfájás kezelésének módjára. „A beavatkozási csoportban kevesebb fájdalmat tapasztaltak a résztvevők a kontrollcsoporthoz képest, és hosszabb ideig maradtak fájdalommentesek – átlagosan 208 napig, szemben a 112 nappal” – mondta Hancock professzor.
„A séta egy alacsony költségű, széles körben elérhető és egyszerű gyakorlat, amelyet szinte bárki végezhet, függetlenül földrajzi elhelyezkedéstől, kortól vagy társadalmi-gazdasági státusztól. Nem tudjuk pontosan, miért olyan hatékony a séta a hátfájás megelőzésében, de valószínűleg összefüggésben van a finom, lengő mozgással, a gerinc és az izmok terhelésével és erősítésével, a relaxációval, a stresszoldással, valamint az endorfinok felszabadulásával.”
A társszerző, Dr. Natasha Pocovi hozzátette, hogy a program a hosszabb fájdalommentes időszak mellett rendkívül költséghatékony is volt. „Nemcsak az emberek életminőségét javította, hanem jelentősen csökkentette az egészségügyi ellátás iránti igényt és a munkából való kiesés időtartamát is – körülbelül a felére” – mondta, majd hozzátette. „Az eddigi hátfájás megelőzésére irányuló mozgásalapú beavatkozások általában csoportos edzések, amelyek szoros klinikai felügyeletet és drága eszközöket igényelnek, így sokkal kevésbé hozzáférhetőek a betegek többsége számára. A kutatásunk azonban azt mutatja, hogy ez a hatékony és hozzáférhető módszer nagyobb léptékben is sikeresen alkalmazható, mint más edzésformák.”
A kutatócsoport most azt reméli, hogy továbbfejleszthetik az eredményeket, és beépíthetik ezt a megelőző megközelítést azoknak a betegeknek a szokásos ellátásába, akik visszatérő derékfájással küzdenek.
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by freepik