A zöld energiák kiaknázása napjainkban sürgetőbb, mint eddig valaha. A fosszilis energiahordozókra nem lehet és nem is szabad támaszkodni hosszú távon. Az éghajlatváltozás és az energiaválság is egyértelműen jelezte: ideje váltani. Ma már rengeteg olyan megoldás közül válogathatunk, amelyek segítségével hatékony napelemes rendszert tudunk kiépíteni.
Többféle napelem létezik
Panel és panel között is nagy különbség lehet. Egy valami azonban biztos: megfelelő tartószerkezet nélkül nincs hatékony rendszer. Ma már egyre több helyzetben lehet megoldani a napelemek telepítését. Köszönhető ez az olyan hatékony kiegészítőknek, mint amilyen a tetőkampó is, ami a Modulfix oldaláról egyszerűen beszerezhető. Ha megvan a szerkezet, akkor jöhet a következő kérdés: milyen napelemet válasszunk?
Az energiahatékonyság kulcskérdés a környezetvédelem szempontjából. Az újabb generációs napelem technológiák még több lehetőséget kínálnak, egyre több helyen lehet őket alkalmazni. A napenergia kitermelése így maximalizálható, és a fosszilis energiahordozóktól való függést is lehet csökkenteni.
A nagyobb hatékonyság felé az egyik legújabb utat a perovszkit napelem jelenti. A legígéretesebb megoldások közé tartozik. Ezek a napelemek olyan szerves-inorganikus vegyületekből tevődnek össze, amelyek a napfény energiájának a hatékonyabb átalakítására kiválóan alkalmasak. Már kísérleti szinten sikerrel alkalmazták őket, és a szakemberek reményei szerint rövid időn belül széles körű ipari termelésbe kerülhetnek.
Alacsonyabb termelési költséggel, könnyű gyártási folyamattal és magasabb energiaátalakítási hatékonysággal rendelkeznek.
Mono- és polikristályos napelemek
Ezek már ma is elérhetőek, de a fejlesztések, kutatások korántsem álltak le. A cél, hogy tovább növeljék a hatékonyságukat és a teljesítményüket. Új anyagokat, gyártási eljárásokat alkalmaznak, amelyekkel jobb tulajdonságok érhetőek el.
A nanotechnológia is megjelent a napelemek területén. Ezzel a cellák méretének, szerkezetének a pontos ellenőrzése és optimalizálása válik elérhetővé. Természetesen ez is hozzájárul a teljesítmény és a hatékonyság növeléséhez. A quantum dot napelemek kis méretű szemcsékből állnak, amelyek nagyobb mennyiségű napfényt képesek elnyelni, majd átalakítani.
Az energiahatékonyság az egyik legfontosabb paraméter
A napenergia hasznosítása jelenti az egyik zászlóshajót, ha zöld energiaforrásról beszélünk. A nagyobb városokban már ma is széles körben alkalmazzák, Magyarországon is több helyen találkozhatunk napelemes rendszerekkel. Sokszor azonban nincs hely több panel telepítésére, ezért azok hatékonyságán kell fejleszteni. A technológiai újítások erre a területre koncentrálnak, hogy minél inkább háttérbe szoruljanak a fosszilis energiahordozók, fenntartható módszereket használjanak a cégek, az önkormányzatok és a magánemberek is.
Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)